Dali cząstkę siebie

21.01.2018

Kolejna udana akcja honorowego oddania krwi!

 W środę 17. stycznia grupa 14 uczniów z klasy III A i III B udała się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Targu. Po dłuższej przerwie udało się doprowadzić do skutku kolejną już akcję oddawania krwi. Po dopełnieniu wszystkich procedur (wypełnieniu ankiety, analizie pobranych próbek krwi i badaniu ogólnym połączonym z wywiadem lekarskim) 8 osób mogło oddać krew. Byli to:

Jan Brzeźny (IIIa)
Klaudia Gruca (IIIa)
Angelika Ligas (IIIa)
Jakub Piszczek (IIIa)
Stanisław Węglarz (IIIa)
Paweł Wiercioch (IIIa)
Stanisław Gołdyn (IIIb)
Tomasz Pichniarczyk (IIIb)

Nasi uczniowie oddali łącznie: 3,6 litra drogocennej krwi!

    Dzięki honorowemu krwiodawstwu chorzy otrzymują krew od ludzi zdrowych i w ten sposób ratujemy życie innym. Oddawanie krwi jest wyrazem dobroci, współczucia i solidarności z chorymi. Krwiodawcy kierują się głównie chęcią pomocy potrzebującym, a zatem ich decyzja jest dojrzała, bezinteresowna i dobrze przemyślana. Czas poświęcony na wizytę w stacji krwiodawstwa nic nie kosztuje, a komuś może uratować życie. Komu? Nie wiadomo, biorca krwi jest anonimowy. Małe jest prawdopodobieństwo, że trafi do samego dawcy, ale dzięki takim akcjom każdy z nas może liczyć na ratunek. Można oddać krew nie tylko osobie anonimowej, ale też komuś z rodziny, znajomych, kto jest chory i potrzebuje krwi. Nagrodą jest jedynie satysfakcja.
   Oddając „cząstkę siebie” nie tylko ratujemy zdrowie czy nawet życie innych, ale także dajemy dobre świadectwo i przykład otoczeniu. I wreszcie chyba sprawa najważniejsza – poświęcając część swojego czasu, zyskujemy wielką osobistą satysfakcję ze spełnienia dobrego uczynku. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za ten dar serca i liczymy na to, że zobaczymy się podczas kolejnej akcji.

Opiekun szkolnego koła PCK - Urszula Waksmundzka

Fotorelacja.